Dlaczego powinieneś korzystać z kamery termowizyjnej

person Wysłane przez: Anna Materna Dodano: favorite Trafienie: 2080

Dlaczego powinieneś korzystać z kamery termowizyjnej? Przeczytaj nasz artykuł żeby dowiedzieć się, co da Ci zastosowanie kamery termowizyjnej.

Dlaczego powinieneś korzystać z kamery termowizyjnej?

Starając się odpowiedzieć na to pytanie musimy poruszyć co najmniej kilka tematów. Przeczytaj, a przekonasz się, że to dotyczy właśnie Ciebie. Posiadając kamerę termowizyjną z przetwornikiem wysokiej rozdzielczości można wykonać szereg czynności diagnostycznych zarówno w przemyśle, jak i w domu. Poniżej kilka przykładów, które pozwolą Ci dostrzec szereg korzyści z wykorzystania kamery termowizyjnej:

1. Po pierwsze, powinieneś wykorzystać kamerę termowizyjną dla oszczędności. Każdy, kto choć raz płacił rachunek za energię po sezonie grzewczym zastanawiał się, co zrobić, aby w przyszłości ten rachunek był niższy. W tym miejscu przychodzą przeważnie do głowy wizje bardzo kosztownych inwestycji związanych z dociepleniem budynku. Większość osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że sama kontrola i poprawa szczelności okien i drzwi pozwoli na znaczne zmniejszenie strat ciepła.

Badanie szczelności okien

To właśnie przez szczeliny w otworach okiennych dochodzi do bardzo dużego uciekania ciepła. Często (dla okien nowego typu) wystarczy wyregulować zawiasy lub docisk mimośrodowy, aby Twoje okno znowu było szczelne. Można także dołożyć dodatkową taśmę doszczelniającą. Podobne zabiegi warto wykonać z drzwiami. W ten sposób, przy niewielkim nakładzie sił i środków finansowych możesz realnie obniżyć koszty ogrzewania.

2. Jeżeli już zdecydowałeś się na inwestycję w termomodernizację budynku, to ludzie często koncentrują się na wyborze materiału izolacyjnego: Użyć styropian biały czy szary? A może powinno się wykorzystać styrodur? Jakiej grubości: 10, 15 czy 20cm? A może jednak wełna skalna? Nie wnikając w zalety i wady każdego z tych rozwiązań, należy pamiętać o jednym: bardzo ważna jest jakość wykonania takiej izolacji. Wszelkie niedoróbki, błędy, spowodują powstanie tzw. mostków termicznych, czyli miejsc, które będą stanowiły "dziurę" w izolacji Twojego domu. Niestety takie mostki termiczne są dla oka często niewidoczne, schowane pod warstwą ozdobną izolacji. Szanujący się wykonawca takiej termomodernizacji wykona odpowiedni raport zawierający zdjęcia potwierdzające poprawność wykonanej pracy. Oczywiście wcześniej sprawdzi samego siebie, aby usunąć nieprawidłowości przed wykonaniem warstwy dekoracyjnej. To tyle, jak chodzi o solidnych wykonawców. A co jeśli ktoś, komu powierzyłeś wykonanie izolacji pominie taki krok? Kamera termowizyjna, z racji swojej ceny, jest najczęściej pomijanym zakupem przez firmy budowlane. Teoretycznie jest zbędna dla wykonania pracy. Wykonawca często stwierdza, że "zna się na tej robocie" i nie jest mu potrzebna żadna kamera, żeby to zrobić dobrze. To dlaczego elektryk swoją pracę musi potwierdzić wykonaniem pomiarów i wystawieniem odpowiedniego protokołu? Przecież również zna się na swojej pracy. Oczywiście, jeżeli elektryk pomyli się w swojej pracy, to może kogoś pozbawić życia, ale firma wykonująca elewacje może pozbawić Cię mnóstwa pieniędzy i to systematycznie rok do roku. A czy nie lepiej wydawać pieniądze na to, co się lubi, zamiast "puszczać je przez komin"?

3. Sprawność ogrzewania. Dzięki wykorzystaniu kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie bardzo szybko ocenić, które grzejniki ścienne pracują prawidłowo, tzn. grzeją całą powierzchnią. Dzięki obrazkowi możemy w prosty sposób zlokalizować zapowietrzone kaloryfery. Tak samo możemy "podejrzeć" pracę naszej podłogówki: czy wszystkie pętle grzeją równo, czy przepływ jest wystarczający, aby ciepło transferować w najbardziej oddalone odcinki instalacji.

Kontrola ogrzewania

4. Wracamy do elektryka. Na etapie budowy domu, każdy inwestor dba o to, aby elektryk wykonał pomiary ochronne instalacji i wystawił właściwy protokół, który pozwoli na uzyskanie przyłączenia do sieci. A co później? Najczęściej nic. Ludzie mieszkają w domach zapominając o instalacji elektrycznej do póki działa. Niestety nie każda awaria elektryczna polega na przerwie w dostawie prądu. Miedź, która powszechnie wykorzystywana jest w elektryce ulega powolnej korozji powierzchniowej, pokrywając się charakterystyczną zieloną patyną zwaną. Jest to tzw. śniedzenie miedzi. Proces ten prowadzi do degradacji styku elektrycznego. Niewłaściwy styk, to także zbyt słabo dokręcone zaciski śrubowe na stykach bezpieczników i innych elementów rozdzielnicy elektrycznej. To właśnie słaby styk elektryczny prowadzi najpierw do grzania się powierzchni styku, a później do zapalenia i w konsekwencji pożaru. Niedawno medialna była sprawa pożaru w hotelu w Solcu-Zdroju (tam skąd ewakuowana była Krystyna Pawłowicz). Nie mniej takie sytuacje zdarzają się częściej niż nam się wydaje. Jedynie poszkodowani nie są tak rozpoznawalni jak wspomniana Pani polityk. Dlatego przeglądy elektryczne instalacji powinny być wykonywane okresowo. Niestety administratorzy budynków nie robią tego z opisanych wcześniej powodów: przecież działa, to po co generować koszty? Ano po to, żeby nie ponieść jeszcze większych kosztów wywołanych np. pożarem.

5. Prace wykończeniowe i remonty. To kolejny etap, gdzie kamera termowizyjna przychodzi nam z pomocą. Jak zamocować ogranicznik drzwi (stoper), skoro jest tu "gdzieś" ogrzewanie podłogowe? Jak powiesić tą szafkę podumywalkową, jak "gdzieś" tam idą rury z wodą? Żeby nie bawić się we wróżkę powinniśmy to po prostu sprawdzić. Przecież skutki przewiercenia rury będą opłakane. Tu nie ma miejsca na zgadywanie, szacowanie. Tu trzeba być pewnym. Dzięki kamerze termowizyjnej precyzyjnie określisz trasy rur w ścianach i podłogach.

Spradzanie ogrzewania podłogowego

Zastosowań kamery termowizyjnej jest dużo więcej. Poniżej krótkie zestawienie:

 • lokalizacja wycieków, nieszczelności
 • lokalizacja przebiegu przewodów grzewczych
 • sprawdzenie odpowietrzenia grzejników (czy grzeją całą powierzchnią)
 • sprawdzenie przyczyny przeciągów
 • ustalanie miejsca przewiertów, tak aby nie uszkodzić rur ogrzewania podłogowego lub wodnych
 • sprawdzenie stanu izolacji termicznej budynku
 • lokalizacja poluzowanych styków w rozdzielnicach elektrycznych
 • sprawdzenie styczników elektrycznych
 • sprawdzenie czy kable elektryczne nie są przeciążone
 • sprawdzenie szczelności drzwi i okien
 • sprawdzenie izolacje termicznych (np. wykrywanie mostków cieplnych)
 • sprawdzenie części ruchomych maszyn (np. lokalizacja uszkodzonego łożyska kulkowego)

Czy masz jeszcze wątpliwości, że powinieneś użyć kamerę termowizyjną w swoim domu? Na szczęście nie musisz jej kupować. Wystarczy przyjść do nas, wynająć i sprawdzić swój dom. Dzięki temu będziesz wiedzieć, że:

 • termoizolacja jest wykonana prawidłowo
 • okna i drzwi nie są źródłem strat ciepła
 • w instalacji elektrycznej nie dochodzi do grzania się styków

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty :)

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło