Osuszanie tynków i wylewek

person Wysłane przez: AM Dodano: favorite Trafienie: 3616

Osuszanie tynków i wylewek.

  • Od czego zacząć?
  • Jak osuszać efektywnie?

Osuszanie tynków wewnętrznych

Każdy z nas spotkał się z sytuacją, gdy zaszła konieczność osuszania ścian lub podłóg. Najczęściej jest to spowodowane:

  • zalaniem po awarii hydraulicznej
  • zalaniem po uszkodzeniu poszycia dachowego lub ściennego
  • dużą ilością wody zamkniętej w nowo wykonanych ścianach lub posadzkach
  • nagromadzeniem wilgoci poprzez brak lub źle działającą wentylację


Czy musimy osuszać ściany lub posadzki?

Należy pamiętać, że zawilgocone ściany, to źródło namnażania się pleśni i grzybów, które są bardzo szkodliwe dla ludzi i mogą powodować choroby układu oddechowego. Jest to sytuacja, której w żadnym wypadku nie można lekceważyć.
Innym aspektem jest czas, który często jest kluczowy na etapie budowy, gdzie termin przeprowadzki jest z góry określony, a tempo prac nie pozwala na jego dotrzymanie. Wówczas także możemy wspomóc proces osuszania i znacząco go przyśpieszyć.
Są także sytuacje, gdzie okresowo dochodzi do gromadzenia się wilgoci w konkretnych pomieszczeniach, najczęściej są to: „ślepe” łazienki, pralnie, piwnice, pokoje umieszczone w północnej części budynku. Jeśli w takich pomieszczeniach dochodzi do skraplania się wody, a w porę nie podejmiemy reakcji wówczas stwarzamy środowisko, w którym zaczynają się hodować właśnie pleśnie.


W jaki sposób osuszyć tynki lub wylewki?

Najprostszym sposobem na osuszanie ścian lub podłóg jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Mówimy tutaj o wymuszeniu przepływu powietrza poprzez zastosowanie wentylacji mechanicznej lub zrobienie tzw. przeciągu. Niestety ten najprostszy sposób ma swoje wady. Największym mankamentem jest to, że sprawdza się jedynie w miesiącach letnich, gdzie temperatura powietrza powoduje odparowanie wody z materiałów, w których była ona zamknięta. Jeśli natomiast spróbujemy osuszania poprzez wietrzenie w miesiącach jesiennych lub zimowych, to efekt będzie zupełnie odwrotny i wilgoć może dodatkowo osadzać się na najchłodniejszych, najczęściej północnych ścianach pomieszczeń. To właśnie w tych porach roku możemy zaobserwować zwiększoną wilgotność w pomieszczeniach o słabej wentylacji (tj. łazienki, pralnie, piwnice, pokoje umieszczone w północnej części budynku). Drugą wadą tej metody osuszania, którą należy zaznaczyć jest brak kontroli procesu osuszania. Jeśli nawet zrobimy przeciąg i wymusimy przewiew powietrza, to cyrkulacja będzie inna w różnych miejscach osuszanego pomieszczenia. Są sytuacje (przeważnie narożniki pomieszczeń), gdzie prowadzone w ten sposób osuszanie nie przyniesie żadnych rezultatów.
Bardzo dobrym wyjściem jest wspomaganie oraz kontrolowanie procesów osuszania. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nam technika, która dostarcza szereg urządzeń przyśpieszających osuszanie tynków i wylewek. Do podstawowych narzędzi, które będą pomocne przy osuszaniu należą:


Idąc po kolei ważną czynnością jest określenie przyczyny zawilgocenia oraz jej usunięcie. W kolejnym kroku możemy posłużyć się bezinwazyjnym miernikiem zawilgocenia, aby określić ile wody zostało zamkniętej w osuszanym materiale. Będzie to nam także pomocne dla oceny stopnia oraz skuteczności osuszania w kolejnych etapach. Możemy porównać otrzymane wyniki sprzed osuszania oraz przy jego zakończeniu.
Dopiero wówczas można przystąpić do osuszania. W tym celu (w odróżnieniu od techniki polegającej na wentylowaniu) zamykamy osuszane pomieszczenie, tak aby powietrze cyrkulowało w obiegu zamkniętym. Po uruchomieniu osuszacza powietrza następuje wyłapywanie wody z powietrza i odprowadzenie jej do dedykowanego zbiornika osuszacza lub bezpośrednio do kanalizacji. Powodując obniżenie wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu wymuszamy przyśpieszone parowanie wody zamkniętej w porach betonu, tynku, gipsu. Już po pierwszym dniu osuszania zauważalny jest spadek zawilgocenia osuszanego materiału.


W jaki sposób przyśpieszyć osuszanie tynków?

Ważnym czynnikiem jest dobranie odpowiedniego osuszacza dla danego pomieszczenia. Poza maksymalną wydajnością podawaną w parametrach tego urządzenia, należy zwrócić także uwagę na przepływ powietrza jaki generuje taki osuszacz, gdyż jest to czynnikiem wpływającym na szybkość parowania wody z osuszanego materiału.
Kolejnym istotnym parametrem jest temperatura powietrza w osuszanym pomieszczeniu. Posiadane przez nas osuszacze powietrza działają już przy bardzo niskich temperaturach (6°C), ale wzrost temperatury powoduje przyśpieszenie procesu osuszania. Naszym Klientom doradzamy, aby osuszacz był użytkowany w temperaturze min. 11°C, a w idealnym przypadku ok. 20°C. Wpłynie to pozytywnie na czas niezbędny na osuszenie pomieszczenia.
Co jeśli w osuszanym budynku nie ma jeszcze działającego ogrzewania centralnego? W takiej sytuacji polecamy posłużyć się nagrzewnicami powietrza, które w bardzo krótkim czasie spowodują wzrost temperatury do tej pożądanej. W swojej ofercie posiadamy nagrzewnice elektryczne jednofazowe (do 3,3kw) lub trójfazowe (9kW, 15kW lub 18kW), a także z odprowadzeniem spalin 20kW (z możliwością wpięcia się w instalację kominową).
Innym urządzeniem, które pozwoli nam na zwiększenie wydajności osuszania są turbowentylatory. Dzięki nim możemy kierować strumień powietrza bezpośrednio w miejsce, które chcemy osuszyć – ma to typowe zastosowanie dla likwidacji skutków zalania lub osuszania wszelkich zakamarków (miejsc o słabszej cyrkulacji powietrza). Oferowane przez nas turbowentylatory posiadają także dodatkowy zacisk do mocowana wykładzin, dzięki czemu możemy wdmuchiwać powietrzę pod osuszany dywan. Ma to zastosowanie nie tylko w przypadku zalania wykładziny na skutek awarii, ale także jeśli musimy ją osuszyć po czyszczeniu odkurzaczem piorącym.


Czy osuszanie jest dla mnie?

Takie pytanie zadaje sobie każdy, kto znalazł się w potrzebie szybkiego osuszenia ścian lub posadzek. Wiele osób obawia się o bezpieczeństwo użytkowania osuszacza powietrza, myląc jego działanie z popularnymi farelkami, które za sprawą pożarów nagłaśnianych w mediach stały się obiektem budzącym strach. Dla wyjaśnienia: oferowane przez nas osuszacze mają moc elektryczną ok. 500W i nie są urządzeniem grzejnym. Ich zasada działania bliższa jest jakiejkolwiek lodówce, którą każdy z nas posiada w swoim domu. Można obrazowo powiedzieć, że technologicznie osuszacz jest „krewnym” lodówki.
Innym elementem, który jest poddawany analizie jest opłacalność wspomagania procesu osuszania. Tutaj należy pamiętać, że jeśli usuwamy skutki zalania, a posiadamy odpowiednie ubezpieczenie nieruchomości, to koszt najmu osuszaczy i innych potrzebnych urządzeń (wraz z kosztami zużycia energii elektrycznej) jest najczęściej zwracany przez ubezpieczyciela. W przypadku osuszania nowych budynków, gdzie osuszenie świeżych tynków zimą bez użycia osuszaczy powietrza jest niemożliwe, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak bardzo jest dla nas istotny termin zakończenia prac wykończeniowych – jeśli lokal może pozostać na danym etapie realizacji budowy do miesięcy letnich, to wówczas możemy zrezygnować z korzystania z osuszaczy powietrza i poczekać do lata, gdzie będziemy mogli osuszyć budynek poprzez jego wentylację. Jeśli natomiast zależy nam na szybkim wykończeniu wnętrza, to nie ma lepszej metody od wykorzystania do tego osuszaczy powietrza.
Pozostają jeszcze kwestie zdrowotne, ale chyba nikt nie podejmie się świadomie mieszkania w pomieszczeniu, w którym pojawiły się pleśnie i inne grzyby mogące zdegradować nasze zdrowie.

Jeśli jeszcze masz wątpliwości albo nie wiesz, w jaki sposób osuszyć swój dom, to zdaj się na nasze doświadczenie i odwiedź jeden z naszych punktów, a uzyskasz cenną poradę lub od razu wypożyczysz niezbędny sprzęt.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło